Programista czy informatyk

Kilka razy w trakcie spotkań ze znajomymi, miała miejsce scenka:

KTOŚ: Cześć, kopę lat! Co tam u Ciebie, gdzie pracujesz?

JA: Cześć. Aktualnie jestem programistą w pewnej firmie.

KTOŚ: Aaa jesteś informatykiem? To super!

No i tu zwykle nie chciało mi się wchodzić w szczegóły, więc zmieniałam temat na wygodniejszy:

JA: No a co tam u Ciebie?

Takich znajomych mam niewielu, ale jednak się zdarzają. Ciekawe, czy myślą, że statystyczny programista wygląda tak 🙂

programista

Nie wiem, czy kiedyś były takie czasy, ale mogę powiedzieć, że teraz jest o niebo lepiej – programiści są coraz przystojniejsi (;p) a i dziewcząt w naszej branży stopniowo przybywa (o tym jeszcze kiedyś napiszę post).

Jednak skupmy się na podstawach – skąd w ogóle łączenie informatyka z programistą? Oczywiście nasuwa się nazwa kierunku studiów: INFORMATYKA. Ale jednak nawet Wikipedia wskazuje na pewną różnicę:

Informatyk (łac. informare, -atum: obrazowo opisać) – osoba, która wykształciła się na specjalistę w dziedzinie nauk komputerowych, posiadającego wiedzę i umiejętności na temat ogółu metod tworzenia, przetwarzania i przekazu informacji oraz znającego budowę i zasady działania urządzeń komputerowych, a także potrafiącego tworzyć, przekształcać i przekazywać dane za pomocą programów komputerowych, wykorzystujących umieszczone w nich informacje do określonych działań.

oraz

Programista (gw. „deweloper”/„developer”, „koder”; czasem: inżynier oprogramowania) – osoba, która tworzy programy komputerowe w pewnym języku programowania. Termin ten może odnosić się także do specjalisty w jednej dziedzinie programowania.

Jak widać te dwie definicje nie pokrywają się. Wszystko wydaje się więc ok. Jednakże czytając dalej definicję informatyka możemy się natknąć na zdanie:

Zwykle informatyk specjalizuje się w określonej dziedzinie nauk komputerowych. Pojęcie „informatyk” niewiele już dziś znaczy bez przymiotnika lub konkretnego określenia. Liczba profesji informatycznych sięga dziś 20, a najważniejsze z nich to: programista, administrator, specjalista od sieci komputerowych.

Czyli wychodzi na to, że programista jest specjalizacją informatyka o.O Właściwy tytuł to programista-informatyk?

Mój świat runął 😦

Są więc teraz 2 opcje:

1 Nie mam racji: programista jest podzbiorem informatyka.

2 Wikipedia kłamie: programista i informatyk to zbiory rozłączne.

Bardzo jestem ciekawa Waszych opinii w tym temacie – dla spokoju ducha będę się trzymać mojej wersji definicji, ale chętnie sprawdzę jak się mają statystyki.

PS – a co z angielskimi odpowiednikami „IT specialist” oraz „programmer” czy „software developer”?

 


Podoba Ci się to, co tworzę? Chcesz dostawać informacje o:
– wydarzeniach, które organizuję lub wspieram (np. konferencje, meetupy, webinary)
– inicjatywach, które organizuję lub wspieram (np. GeekWeekWro, DevAdventCalendar)
– moich prelekcjach, kursach i szkoleniach
– wyróżnionych artykułach z mojego bloga

0% SPAMu, 100% informacji! Krótko i na temat.

20 uwag do wpisu “Programista czy informatyk

 1. plotzwi

  Mnie bardziej wkurza, gdy ktoś ze znajomych prosi mnie o naprawę komputera, bo się na tym znam. Owszem, znam się, ale tylko dlatego, że kiedyś lubiłem grzebać przy takich rzeczach, a nie dlatego, że jest to mój zawód. Ale do niektórych to nie dociera. Co do tematu to uważam, że programista nie musi być informatykiem. Co prawda większość z nas skończyła studia informatyczne, ale fakt wyboru zawodu nie musi wynikać bezpośrednio z tego powodu. Dla uczelni programista jest specjalizacją, ale wiadomo jak tamten świat jest oderwany od rzeczywistości.

  Polubione przez 1 osoba

 2. Uważam, że powinniśmy pracować nad świadomością ludzi i ciągle edukować w tym zakresie. Określenie Informatyk nie powinno być deprecjonowane. Bardzo dobrze sprawdza się porównanie informatyka do lekarza (ogólna profesja), natomiast programisty np. do chirurga (wąska specjalizacja).

  Polubione przez 1 osoba

 3. sylwekqaz

  Wiadomo jest że Polska wikipedia nie zawsze jest na wysokim poziomie, zawsze warto przeczytać co znajduje się na angielskiej wersji.

  https://en.wikipedia.org/wiki/Computer_scientist
  „Computer scientists typically work on the theoretical side of computer systems, as opposed to the hardware side that computer engineers mainly focus on (although there is overlap). Although computer scientists can also focus their work and research on specific areas (such as algorithm and data structure development and design, software engineering, information theory, database theory, computational complexity theory, numerical analysis, programming language theory, computer graphics, and computer vision), their foundation is the theoretical study of computing from which these other fields derive”

  Jak dla mnie oczywiste jest że programowanie jest dziedziną informatyki, dlatego programista jest informatykiem. Niestety informatycy bardzo kojarzą się z administratorami lub serwisantami, a z drugiej strony programiści rzadko interesują się pozostałymi działami informatyki, często ucząc się samemu z różnych kursów internetowych. Przez to może powstawać mylne przekonanie że programista nie jest informatykiem.

  Polubione przez 2 ludzi

 4. Wydaje mi się, że dokładnie tak jest. Skończyłam Informatykę, a nie programowanie, a do tego moją specjalizacją jest projektowanie systemów, nie ich wytwarzanie, chociaż uczono mnie i tego i tego. Informatyk to raczej określenie zawodu wyuczonego, tak jak np. ekonomista, czy właśnie prawnik. Studiowałem medycynę może oznaczać równie dobrze bycie stomatologiem, a nie neurochirurgiem 🙂

  Polubienie

 5. Zgodzę się z teorią, że programista to wyspecjalizowany informatyk.
  Natomiast ja osobiście nie zgadzam się z tym: „Programista (gw. „deweloper”/„developer”, „koder”; czasem: inżynier oprogramowania)”.
  Według mnie, koder, programista i inżynier oprogramowania to nie do końca to samo – różnią się swoim stopniem zaangażowania w pracę, albo poziomu odpowiedzialności.

  Polubienie

 6. Aleksandra

  Myślę, że to zachodzące na siebie zbiory. Informatyk może się zajmować różnymi rzeczami, to bardzo ogólne określenie. Może się zajmować i programowaniem, czemu nie. Za to żeby być programistą, wcale nie trzeba koniecznie być informatykiem. Ale ta złożona nazwa to chyba powinna być odwrotnie, informatyk programista, chociaż i tak wydaje mi się, że to już takie komplikowanie na siłę. Chyba tylko przydatne, żeby podkreślić to informatyczne tło.

  Polubione przez 1 osoba

 7. „Informatyk” jest pojęciem bardziej ogólnym, natomiast programista to bardziej szczegółowe określenie. Ujmując to bardziej matematycznie podzbiór programistów należy do zbioru „informatyków” 😉 majac oczywiście na uwadzę fakt, że „Informatyk” to zbiór zawierjący bardzo różnorodne podzbiory, w tym także np. „Hakerzy” itp hehehe

  Polubione przez 1 osoba

 8. Pingback: Podsumowanie DSP2017 – programmer-girl

 9. Pingback: Rok 2020 podsumowanie (w liczbach) – Programmer-girl

 10. Dobrze, że ta różnica została wyjaśniona. Specjalizacja ma tutaj znaczenie, o czym przekonałam się sama szukając osoby, której będę mogła zlecić pisanie strony internetowej. Całe szczęście już za pierwszym razem trafiłam na dobrego fachowca, z usług którego byłam naprawdę zadowolona.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s