Microsoft Teams – czaty, kanały i zespoły

Od dłuższego czasu obowiązuje praca zdalna, a część osób próbuje się odnaleźć wśród różnych produktów ułatwiających zdalną komunikację. Postanowiłam więc zrobić kilka wpisów na temat narzędzia Microsoft Teams, z którego korzystam na co dzień. Jest nawet specjalna oferta (darmowa) dla szkół! No i jest dostępna wersja polska oprogramowania.

Microsoft Teams ma do wyboru wersję online, jak i aplikację desktopową czy na komórkę. Będę przedstawiać przykłady na podstawie aplikacji desktopowej.

Dołączanie do istniejącego zespołu (Team)

W tym celu w zakładce Teams wystarczy wybrać opcję „Join or create a team”. Zostaniemy przeniesieni do widoku, na którym będzie lista publicznych zespołów. Po najechaniu myszką na taki zespół pojawia się przycisk „Join team”, który należy kliknąć. Wtedy przycisk zmienia się na „Joined”:

Gdzie możemy znaleźć konkretny zespół? Na liście ogólnych zespołów („Your teams”):

Jeśli nie możemy tam znaleźć zespołu, warto zerknąć jeszcze na sam dół, na rozwijaną listę schowanych zespołów („Hidden teams”)

Lista kanałów (channels) w zespole (team)

Każdy zespół ma określoną listę kanałów. Domyślnie tworzony jest np. General. Ogólny kanał dla wszystkich, którzy dołączają do zespołu.

Kanały mogą być widoczne, lub ukryte. W celu dołączenia do głównej listy zakrytych kanałów, należy najechać na listę kanałów zakrytych i wybrać opcję „Show”:

Kanał pojawi się wtedy na głównej liście

Kanały, w których mamy nieprzeczytane wiadomości, domyślnie będą miały pogrubione nazwy:

Subskrybowanie się do danego kanału (channel)

Mamy listę kanałów, ale chcielibyśmy się zasubskrybować do danego kanału, żeby pojawiały nam się odpowiednie powiadomienia, gdy ktoś coś tam napisze. Należy więc rozwinąć dodatkowe menu po prawej stronie kanału (3 kropki) i wybrać „Channel notifications”:

Domyślnie będziemy powiadamiani tylko wtedy, gdy ktoś wywoła cały channel, czyli w naszym przypadku napisze @General (@ + nazwa kanału). Oczywiście zostaniemy też powiadomieni, gdy ktoś wywoła bezpośrednio nas (@username).

Ale jeśli chcemy być powiadamiani o każdej nowej wiadomości na kanale, to trzeba ustawić sobie odpowiednią opcję w ustawieniach – albo wyświetlenie baneru i pojawienie się w zbiorczym feed, albo tylko w feed. Ja preferuję obydwie opcje.

Warto też zaznaczyć opcję „Include all replies”, która pozwoli na powiadamianie również podczas odpowiadania na dany wątek, zamiast tworzenia nowego. Więcej o wątkach będzie za chwilę.

Tworzenie nowego zespołu (Team)

Załóżmy, że chcemy utworzyć nowy zespół (Team). W tym celu w zakładce Teams wystarczy wybrać opcję „Join or create a team”. Trafimy na listę dostępnych zespołów i pierwsze opcja po lewej to będzie „Create team”:

Najpierw zostaniemy zapytani o to, jaki zespół chcemy stworzyć:

Wybierzmy opcję numer jeden (budowanie zespołu od zera). Następnie musimy wybrać jaki to ma być rodzaj grupy (publiczna/zamknięta):


Załóżmy prywatny zespół, nadajmy mu nazwę i opis:

Od razu po utworzeniu zespołu zostanie otwarte okno pozwalające na dodanie nowych użytkowników do danego zespołu (po nazwie lub mailu):

Możemy pominąć ten krok i zostaniemy przekierowani do czatu na kanale General (domyślnym kanale zespołu):

Jak widać, mamy na przykład skrót do utworzenia nowego kanału („Create more channels”)

Mamy dwie opcje prywatności:

Możemy też zaznaczyć opcję, żeby nowy kanał pojawił się automatycznie na liście kanałów wszystkich użytkowników w tym zespole.

Teraz można pisać np. do wszystkich:

Można rozmawiać w wątku, odpowiadając na dany temat:

Przy takim systemie rozmowy widać, jak długie konwersacje się automatycznie zwijają. Można je rozwinąć („see previous replies”) oraz zwinąć („collapse all”):

Inaczej to wygląda, gdy za każdym razem zaczynamy nowy wątek:

Wtedy nie można zwinąć konwersacji, tylko trzeba scrollować. Dlatego tak istotne jest odpowiadanie w danym wątku 🙂 Łatwiej jest śledzić wątek i nie ma bałaganu – wszystkie wypowiedzi w danym temacie są w jednym miejscu.

Dodatkowe informacje

O Teamsach i wiadmościach można pisać dużo, ale wspomnę tylko o kilku użytecznych według mnie elementach:

 • wklejanie kodu

Nalezy wybrać formatowanie wiadomości (lewy dolny róg)

I wybór z listy dostępnych języków w celu kolorowania składni:

Po wysłaniu kod jest odpowiednio ostylowany.

Jeśli tekst jest dłuższy, zostaje automatycznie zwinięty i można go rozwinąć klikając „See more”

Formatowanie wiadomości

Możemy również tworzyć ostylowane paragrafy, tabele, wstawiać linki, wysyłać załączniki. Wszystko to, co jest potrzebne do konwersacji.


Podoba Ci się to, co tworzę? Chcesz dostawać informacje o:
– wydarzeniach, które organizuję lub wspieram (np. konferencje, meetupy, webinary)
– inicjatywach, które organizuję lub wspieram (np. GeekWeekWro, DevAdventCalendar)
– moich prelekcjach, kursach i szkoleniach
– wyróżnionych artykułach z mojego bloga

0% SPAMu, 100% informacji! Krótko i na temat.

7 uwag do wpisu “Microsoft Teams – czaty, kanały i zespoły

 1. Mój zespół w pracy pracuje z MS Teams już chyba ponad rok, ale mam negatywne odczucia z tym programem. Wydajność aplikacji na MacOs jest tragiczna. Ciągle coś ścina podczas pisania, a kiedy prowadzimy wideorozmowy to okazuje się, że nie możemy włączać kamerek bo wtedy wszystko zaczyna padać. Masz też takie problemy?

  Polubione przez 1 osoba

  1. Oo ciekawe doświadczenia. Nie miałam nigdy takich problemów na Windowsie w ciągu ostatniego 1,5 roki. Raz mieliśmy jakiś maintanance i parę razy zawiesiła się aplikacja, trzeba było restartować. Ale poza tym wszystko śmiga, kamerki można włączać, nic nie ścina. To wygląda na jakieś problemy z konfiguracją organizacji…

   Polubienie

 2. Pingback: Microsoft Teams – rozmowy i nagrania – programmer-girl

 3. Patrycja

  Hej, mam pewien problem i stąd moje pytanie. Czy tak samo jak w przypadku kanałów, gdzie mamy możliwość ich ukrycia a później ponownego uwidocznienia, istnieje również taka możliwość w przypadku czatu? Ukryłam pewne rozmowy, a teraz chciałam je odnaleźć i nie jestem w stanie. Jest na to jakiś sposób? Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź 🙂

  Polubione przez 1 osoba

 4. Pingback: Rok 2020 podsumowanie (w liczbach) – Programmer-girl

 5. Malwina

  Mam mały problem właśnie z zespołami. Koeedy odpalam aplikacje samoistnie sie usuwają, natomiast w przeglądarce kiedy otwieram teamsa mam te zespoły. Co moge zrobić?

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s