Microsoft Teams – rozmowy i nagrania

Od dłuższego czasu obowiązuje praca zdalna, a część osób próbuje się odnaleźć wśród różnych produktów ułatwiających zdalną komunikację. Postanowiłam więc zrobić kilka wpisów na temat narzędzia Microsoft Teams, z którego korzystam na co dzień.

Tydzień temu pisałam o czatach, kanałach i zespołach. Dzisiaj napiszę o części związanej z rozmowami i nagraniami.

Bezpośrednie połączenie na czacie

W trakcie rozmowy na czacie może okazać się, że wygodniej będzie się zdzwonić i coś przedyskutować, zamiast pisać (bardzo zachęcam do dzwonienia w czasie pracy zdalnej!).

W oknie rozmowy mamy w górnym prawym rogu 3 opcje: rozmowy z kamerą, rozmowy bez kamery (głosowej) lub opcję samego udostępniania ekranu (bez dźwięku).

Po rozpoczęciu rozmowy będzie wyświetlał się pasek, na którym będzie:

  • czas rozmowy,
  • opcje włączenia/wyłączenia kamery
  • opcję włączenia/wyłączenia mikrofonu
  • więcej opcji (znak 3 kropek)
  • otwarcie panelu z czatem
  • otwarcie panelu z listą uczestników
  • zakończenie rozmowy

Pomarańczowa kropka przy ikonie wiadomości wskazuje na to, że w konwersacji są nieprzeczytane wiadomości. Można więc otworzyć panel konwersacji i je sprawdzić:

Można również wyświetlić listę osób w danej rozmowie i dodawać nowe, bądź usunąć już istniejące

Udostępnianie ekranu – konfiguracja

Udostępniając ekran, można wybierać między różnymi ekranami. Dodatkowo w obrębie ekranu można wybrać cały ekran (wszystkie okna znajdujące się na nim), lub konkretne okno (np. danego programu). Przy wyborze konkretnego okna należy pamiętać o tym, że pozostałe rzeczy z naszego ekranu nie zostaną pokazane! Pomocne jest specjalne kolorowe obramowanie dookoła udostępnianej treści.

Udostępnianie ekranu – widok

Po włączeniu udostępniania ekranu, w prawym dolnym rogu widać podgląd tego, co wyświetlamy. Gdybyśmy zamiast nagrywania włączyli kamerę podczas rozmowy, widzielibyśmy tam siebie.

Z paska opcji rozmowy programu Teams (środek ekranu, dolna część) możemy wybrać środkową opcję zakończenia współdzielenia ekranu (prostokąt ze znakiem X).

Nagrywanie rozmowy

Rozmowy można nagrywać – jest to jedna z moich ulubionych funkcji. W ten sposób może odbywać się np. demo, które później możemy odtworzyć w dowolnym czasie.

O rozpoczęciu nagrywania informuje nas kropka obok czasu trwania rozmowy.

Wchodząc ponownie w menu rozmowy możemy zakończyć nagrywanie (lub zakończyć rozmowę – nagranie się wtedy również zakończy automatycznie).

Po zakończeniu nagrywania i samej rozmowy w konwersacji (czacie) będzie widoczny status przetwarzania nagrania:

Po zakończeniu przetwarzania będzie widoczny podgląd nagrania

oraz opcje

Po przejściu do Microsoft Stream można dowolnie zarządzać nagraniem np. definiując, kto ma do niego dostęp. Warta uwagi jest też opcja „Get link”, która pozwala skopiować bezpośredni link do nagrania, który możemy później wysłać osobom zainteresowanym. Jeśli chcemy udostępnić nagranie wszystkim w organizacji – wtedy wystarczy wybrać opcję „Share”.

Podsumowanie

Oczywiście to nie wszystko – pokazałam tylko podstawowe przydatne funkcje do codziennej pracy. Są również inne opcje – wyciszania wszystkich uczestników rozmowy przez administratora rozmowy, rozmywanie tła za swoimi plecami podczas rozmów z kamerą, a nawet tworzenie spotkań live.


Podoba Ci się to, co tworzę? Chcesz dostawać informacje o:
– wydarzeniach, które organizuję lub wspieram (np. konferencje, meetupy, webinary)
– inicjatywach, które organizuję lub wspieram (np. GeekWeekWro, DevAdventCalendar)
– moich prelekcjach, kursach i szkoleniach
– wyróżnionych artykułach z mojego bloga

0% SPAMu, 100% informacji! Krótko i na temat.

3 uwagi do wpisu “Microsoft Teams – rozmowy i nagrania

  1. Pingback: Rok 2020 podsumowanie (w liczbach) – Programmer-girl

Dodaj komentarz