Recenzja po ngSummit

Byłam wczoraj na bezpłatnej konferencji ngSummit organizowanej przez firmę Sii we Wrocławiu. Tak jak się zapewne domyślacie po nazwie, konferencja dotyczyła Angulara. Biorąc pod uwagę mój projekt na DSP, który robię właśnie z użyciem tego frameworka, było wysokie prawdopodobieństwo, że konferencja wyda mi się ciekawa i wyniosę z niej jakąś wiedzę.

Pod względem organizacyjnym – bomba! Muszę dać ogromny plus za wszystko – nie spodziewałam się takiego poziomu po darmowej konferencji. Odbyła się ona w sali konferencyjnej Afrykarium wrocławskiego zoo (przy okazji dostaliśmy bilety). Nie było żadnej kolejki przy rejestracji! Na wstępie kawa/herbata/sok i ciastka dla tych, którzy nie zjedli śniadania. Później dwudaniowy (!) obiad z pełną obsługą kelnerską. Starterpack z notesem i ołówkiem oraz paroma gadżetami.Po prostu mega!

Merytorycznie – też fajnie. Wszystkie wykłady były prowadzone w języku angielskim, część wykładowców przybyła z zagranicy. Pokrótce o każdej z 7 prelekcji:

  • Jarosław Żołnowski – How can you improve your application with Angular 4?

Ciekawostka o autorze: miłośnik gier planszowych. Tu duży plus na wstępie:D

Zalety Angular4 nad Angular2:

– krótszy i szybszy kod,

– usprawnienia w AOT (Ahead of Time compilation), a co za tym idzie,  krótszy czas ładowania stron,

–  wykorzystanie WebPack zamiast SystemJS do buildowania,

– składnia if/else w template.

Bardzo fajna prezentacja, warto pomyśleć nad przerzuceniem się na wersję 4 Angulara.

  • David Müllerchen – Angular CLI

Ciekawostka o autorze: przybył prosto z Niemiec, żeby pokazać zalety Angular CLI.

Zobaczyliśmy przykładową apkę i jej strukturę. Dowiedzieliśmy się, że można używać komend w celu automatycznego generowania kodu. Przydatne komendy to na przykład generowanie nowego komponentu lub modułu:

ng g c name (g od generate, c od component)

ng g m name –routing (g od generate, m od module, –routing w celu wygenerowania dodatkowego pliku routingu dla modułu)

Dodatkowo dodanie do którejkolwiek komendy –d (lub –dry run) pozwala pokazać jakie akcje zostaną wykonane, ale nie wprowadza tych zmian.

Jeśli chcemy w istniejącym projekcie zacząć używać coraz popularniejszego WebPacka, wystarczy wykorzystać komendę ng eject.

Dodatkowo warto zwrócić również uwagę na folder /environment, który jest automatycznie generowany. Zawiera on domyślnie pliki environment.ts i environment.prod.ts, które określają środowiska (w powyższym przypadku developerskie i produkcyjne). Środowisko można łatwo zmienić podczas uruchamiania aplikacji dzięki komendzie ng serve –environment=production (lub krócej ng s -prod).

  • Daniel Koza – Functional programming in the object oriented Angular – does it make sense?

Ciekawostka o autorze: związany z https://blog.briisk.co.

W prezentacji został podjęty temat programowania funkcyjnego w Angularze. Zaczęliśmy od historii programowania funkcyjnego, przeszliśmy przez rodzaje języków funkcjonalnych (czystych i nieczystych) i doszliśmy do sporej ilości kodu, który można zobaczyć na GitHubie autora. Zbliżone materiały można przeczytać tutaj.

  • Martin Hochel – Reactive Typesafe WebComponents

Ciekawostka o autorze: pochodzący z Pragi miłośnik deskorolki.

Dowiedzieliśmy się, jak wykorzystać WebComponents, gdy mamy aplikację złożoną z różnych modułów napisanych w różnych językach (React, Angular, jQuery, Vue.js itp.). Poznaliśmy nową mikro-biliotekę SkateJs oraz Preact – miniaturkę Reacta. Kod można zleźć na GitHubie autora.

  • Michał Michalczuk – Angular meet Redux

Ciekawostka o autorze: przybył z Gdańska, gdzie ma własne bistro Rzecz Jasna. Trener infoShareAcademy.

Dowiedzieliśmy się kilku ciekawych rzeczy dotyczących Redux. Bardzo podobne materiały teoretyczne można znaleźć tutaj. Kod przedstawiony podczas prezentacji jest dostępny na GitHubie autora.

  • Bartosz Pietrucha – Progresywne aplikacje webowe jako alternatywa dla natywnych aplikacji mobilnych

Ciekawostka o autorze: założyciel Angular Academy – tutaj przykładowa apka szkoleniowa.

Zobaczyliśmy przykładową aplikację progresywną, która działała zarówno jako strona w przeglądarce na komputerze, jak i zainstalowana aplikacja na telefonie. Dodatkowo apka działała zarówno z dostępem do Internetu jak i bez niego (wykorzystując cache). Podobny przykład można znaleźć tutaj.

  • Tomasz Sułkowski – NativeScript – Angularem mobilnie i bez WebView

Ciekawostka o autorze: trener w http://frontend.coach/.

Żeby zacząć swoją przygodę ze NativeScript wystarczy prosta komenda:

npm i -g nativescript

Różnorodne pluginy dostępne dla NativeScript można znaleźć na tej stronie. Całą prezentację można znaleźć tutaj, więc nie będę się rozpisywać. Przykładowa aplikacja wraz z instrukcją instalacji jest na GitHubie.


Według mnie konferencja była intensywna, wyniosłam z niej sporo nowych i ciekawych informacji. Duży plus za organizację i możliwość późniejszego spaceru po zoo i Afrykarium:)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s