Wywiad: zawód tester automatyczny sieci bezprzewodowych

Miałam ostatnio okazję przeprowadzić wywiad z Anonimowym Testerem

Witaj. Powiedz proszę kilka słów o sobie.

Cześć. Niedawno obroniłem magistra na kierunku Informatyka na Politechnice Wrocławskiej. Od dwóch lat pracuję w branży IT jako tester sieci bezprzewodowych. Prywatnie lubię gry planszowe i escape roomy.

Prywatne zainteresowania mamy podobne, ale służbowo dzielimy jednak różne stanowiska. Jak zostałeś testerem i czemu właśnie nim?

Najpierw (w trakcie studiów pierwszego stopnia) myślałem o tym, żeby zostać python developerem. Nie miałem jednak tego języka na studiach i musiałem uczyć się sam – nie było łatwo. Na studiach poznałem za to zagadnienia sieciowe, więc stwierdziłem, że połączę te dwie rzeczy. I tak wyszedł tester automatyczny – połączenie 2 interesujących mnie tematyk.

Kiedy zacząłeś pracę?

Na początku studiów drugiego stopnia. Pilnie potrzebowałem pracy, a bez doświadczenia nie było łatwo. To był stresujący czas – bardzo zależało mi na tym, żeby znaleźć pracę. Sporo firm w ogóle nie odpowiedziało na moje zgłoszenia. Często te, które już zapraszały mnie na rozmowę, szukały w moim CV zapisów na temat wcześniejszego zatrudnienia lub ciekawych osiągnięć na studiach. Nie miałem żadnego z powyższych, więc czułem się na gorszej pozycji. Chciałem więc pokazać się z jak najlepszej strony. Stres utrudniał to zadanie, ale w końcu się udało.

No i gratulacje. Co wchodzi w skład Twoich obowiązków w pracy?

Głównie jest to tworzenie testów automatycznych – czyli takich skryptów, które pozwalają sprawdzić poprawność działania danej funkcjonalności lub systemu.

Można czasami usłyszeć opinie, że zawód tester jest łatwiejszy od zawodu programisty. Co myślisz na ten temat?

Wydaje mi się, że to są jednak osobne zawody. Oczywiście, muszę umieć programować, żeby pisać skrypty, ale jednak moja praca bardziej skupia się na analizie funkcjonalności i możliwości ich przetestowania.

Jakie masz ścieżki rozwoju w pracy?

Mam kilka takich ścieżek:

  • Product Owner – po kilku latach i zdobyciu odpowiedniego doświadczenia
  • kierownik grupy testerów
  • Manager zarządzający pracownikami (nie tylko testerami)
  • programista python – tutaj musiałbym się jednak trochę poduczyć:)

Jak przygotować się do pracy testera (skupmy się na Twojej specjalizacji: sieci bezprzewodowe)?

Na pewno potrzeba wiedzy na temat sieci oraz przynajmniej podstaw programowania, które pozwolą pisać proste algorytmy. Warto poszukać różnych kursów w internecie, a nawet zerknąć na certyfikat ISTQB.

Jakie masz rady dla osób, które wiążą swoją przyszłość z zawodem testera?

Według mnie ważne jest, żeby już na początku studiów zorientować się w temacie i spróbować się ukierunkować. Może to być pomocne w przyszłości. Warto też już w trakcie studiów pierwszego stopnia poszukać staży i praktyk – i to nie takich, gdzie się robi tylko kawę:) Nie trzeba się rzucać też na pierwszą lepszą ofertę bezpłatnych praktyk – w obecnych czasach jest chyba sporo ofert płatnych staży, na których będziemy mieć gwarancję, że nie będziemy się nudzić ani robić nikomu kawy.

Dobrze, że wspomniałeś o kawie. Czas na nową filiżankę tego drogocennego napoju. Dziękuję za rozmowę i powodzenia!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s