DSP 2017 – rocznica

Od słynnego konkursu minął już ponad rok. Na jego potrzeby powstało aż 41 pierwszych wpisów na tym blogu. Jak widać na screenie poniżej, blog nadal jest głównie programistyczny.

kategorie

Godziny

W roku 2017 poświęciłam około 80 h na pisanie bloga i aplikacji (ok. 11h/msc).

2017

W bieżącym roku w ciągu niecałych 6 miesięcy przeznaczyłam więcej czasu na te czynności – ok. 120 h (20 h/msc). Tak dobre statystyki wiążą się jednak z tym, że przez cały luty siedziałam w domu z kontuzją kolana i ten czas przeznaczałam na blogowanie i rozwijanie mojej aplikacji. Natomiast ze względu na inne aktywności np. wyjazdy na konferencje w marcu/czerwcu, moja aktywność w innych miesiącach była niższa.

2018

Motywacja

Pisanie tego bloga niesamowicie mnie motywuje. Chcę pisać systematycznie (i to robię), więc ciągle poszukuję nowych inspiracji. Blog miał być dla mnie swojego rodzaju bazą notatek na temat narzędzi czy rozwiązań, które poznałam (lub o których gdzieś usłyszałam) i które wydają mi się wartościowe. Jeśli ktoś przeczyta te notatki i mu one pomogą – to super. Ale część marketingowa związana zasięgami, chwytliwymi tytułami czy tematami – to już niekoniecznie moja działka. Dlatego cieszę się bardzo z każdej łapki w górę czy udostępnienia, ponieważ to udowadnia, że moje wpisy mają jakieś znaczenie również dla Was.

Systematyka

Dzięki konkursowi, prowadzeniu bloga i pisaniu aplikacji zmuszałam się do systematyczności. Oczywiście ciężko ciągle systematycznie siedzieć po godzinach i pracować w domu nad własnymi projektami. Na dłuższą metę zmuszanie się do takiego wysiłku mocno mnie demotywuje i zniechęca do pracy. Dlatego już wiem, że muszę dostosowywać swoje plany do wolnego czasu, sił i chęci – nie zmuszam się do kodowania na siłę. Czasami wolę pograć ze znajomymi w planszówki zamiast spędzać kolejne godziny przed komputerem. Innym razem preferuję spędzić weekend w rodzinnym domu lub pojechać do innego miasta i zwiedzić kilka escape roomów. Kolejny przykład to kilka weekendów spędzonych na konferencjach – nie ma wtedy czasu na kodowanie, a poznane rozwiązania przecież trzeba gdzieś spisać lub wypróbować. Więc o ile mam motywację do działania (niekoniecznie systematycznego, ale jednak działania), o tyle pozwalam sobie na korzystanie również z innych aspektów życia 😀

Czytanie

Zawsze miałam ogromny problem z czytaniem – nie umiałam odłożyć książki. Gdy zaczęłam czytać, ciężko było mi przerwać. Nawet jeśli była już noc i musiałam iść na rano do pracy. Teraz zmieniłam nastawienie. Czytam systematycznie – codziennie po 10 stron. Jestem w stanie to zrobić prawie zawsze, bez względu na zmęczenie czy całodzienne plany. Wystarczy 10 minut przed snem poczytać jakąś techniczną książkę (możecie zerknąć na moją biblioteczkę). Jako przypominajkę i motywator polecam niewielką aplikację Goal Tracker na telefon.

Coś się kończy…

Wszystko co dobre, kiedyś się kończy. Seria zagadek planszówkowych to pomysł, który sprawił mi wiele radości. Ale ze względu na niskie zainteresowanie oraz ograniczony czas, pora zakończyć tę serię, a skupić się jeszcze bardziej na części programistycznej.

A coś się zaczyna

Zaczyna się nowa praca – a wraz z nią nowe wyzwania, projekty, znajomości. Mam nadzieję, że również nowe pomysły na posty. Kilka pierwszych tygodni zapewne będzie bardziej intensywnych i bardziej stresujących. Planuję jednakże nadal regularnie pisać.

Kilka słów OD publiczności

A może jest coś, o czym chcielibyście, żebym napisała? Już wiem, że cykl dotyczący refaktoringu był dla Was wartościowy, więc na pewno jeszcze pojawią się wpisy o podobnej tematyce. Dajcie znać w wiadomościach prywatnych lub w komentarzach, co Wy uważacie.

Bonus – prelekcja

Dodatkowo mam niespodziewajkę dla wszystkich, którzy chcieliby mnie poznać osobiście lub po prostu zobaczyć na żywo. 3 lipca o 18:00 będę miała przyjemność występować na spotkaniu Geek Girls Carrots we Wrocławiu (w Szklarni). Opowiem między innymi o mnie i o moich kropkach. Więcej nie mogę zdradzić ;p Prelekcja będzie zaadresowana do wszystkich, bez względu na wiek, płeć, doświadczenie, a nawet branżę. Mam nadzieję, że Was zainspiruję. Serdecznie zapraszam 🙂 Można dołączyć do wydarzenia na fb.

6 uwag do wpisu “DSP 2017 – rocznica

  1. Fajnie, że prowadzisz statystyki 🙂 (ja mam rozbraty i powroty do toggl). Oj systematyczność to jest jeden z ważniejszych, jak nie najważniejszy aspekt każdej działalności. Mi konkurs pomógł ruszyć z blogiem, ale z systematycznością ciągle są problemy :/ Nowa praca .. super, powodzenia. Ooo widzę, że w końcu wystąpienie publiczne 🙂 3mam kciuki.

    Polubione przez 1 osoba

  2. ucgosupl

    Gratuluję 🙂 Nie jest łatwo przez cały rok po DSP zachować taką systematyczność pisania nowych postów i rozwijania projektu po godzinach. Wiem coś o tym, bo sam też staram się dużo pisać i dłubać przy projekcie, ale ostatnio jest coraz trudniej i projektu już z miesiąc nie ruszałem. Masz rację, że to ma być przyjemność i nie ma co się zbytnio spinać i odmawiać sobie innych rozrywek 🙂

    Powodzenia na scenie 🙂

    Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s