Etap 0 – brak miejsca na dysku
Uruchamiacie pewnego dnia komputer, patrzycie na dysk i widzicie czerwony pasek:

Etap 1 – czyszczenie dysku
Zapewne standardowo zaczynacie usuwać niepotrzebne zdjęcia, stare dokumenty zrzucacie na zewnętrzny dysk itp. itd. Ale co, gdy nawet po takim czyszczeniu okaże się, że dysk jest zapchany, chociaż tak na prawdę niewiele na nim jest?
Etap 2 – szukanie winowajcy
Czas wytoczyć cięższe działa. A nazywają się one „Dodaj lub usuń programy”. Warto posortować programy według rozmiaru i wtedy co nieco może się wyklarować.

W pierwszej piątce największych paczek widać dwa wystąpienia .NET Core. Przypadek? Nie sądzę! Jednak ten screen pokazuje już status posprzątanego dysku. Są na nim tylko 2 wersje .NET Core.
A jak wygląda sprawa przed czyszczeniem? Na potrzeby tego wpisu odfiltrowywałam wszystkie paczki .NET Core SDK.

Wyszło ich 9 sztuk. Razem miały ponad 4 GB! Czy wszystkie były potrzebne? I w ogóle skąd się wzięły?
Okazuje się, że podczas aktualizacji Visual Studio, są automatycznie pobierane nowe patche .NET Core. Można doszukać się tych informacji przeglądając Visual Studio Release Notes. O wersjonowaniu paczek można poczytać w dokumentacji. Co ważne, najnowsze wersje są używane domyślnie (możecie o tym przeczytać tutaj).
Rozwiązanie 0 – manualne usuwanie patchy
Co zrobiłam w powyższym przypadku? Usunęłam ręcznie wszystkie patche, zostawiając tylko najnowsze. Skoro używam wersji np. 2.1.403, to po co mi wersje 2.1.400/401/402? Jednakże wersje minor i major zostawiłam. Lista pozostawionych wersji pakietów:
- 1.1.12
- 2.1.202
- 2.1.403
Rozwiązanie 1 – automatycznie usuwanie
Scott Hanselman w swoim wpisie zwrócił uwagę na opisywany przeze mnie problem – i stworzył specjalny skrypt usuwający .NET Core. Jednak trzeba później pamiętać o tym, żeby zainstalować od nowa te wersje, które są nam potrzebne.
Rozwiązanie 2 – manualne usuwanie po analizie Release Notes
Istnieje jeszcze jedno rozwiązanie – analiza Release Notes każdej wersji. Najbardziej czasochłonne podejście, ale za to może pozwolić zaoszczędzić najwięcej miejsca na dysku.
Ważne!
Oczywiście, jeśli w jakimś projekcie używacie konkretnej wersji .NET Core – nie usuwajcie jej 🙂
Podoba Ci się to, co tworzę? Chcesz dostawać informacje o:
– wydarzeniach, które organizuję lub wspieram (np. konferencje, meetupy, webinary)
– inicjatywach, które organizuję lub wspieram (np. GeekWeekWro, DevAdventCalendar)
– moich prelekcjach, kursach i szkoleniach
– wyróżnionych artykułach z mojego bloga
0% SPAMu, 100% informacji! Krótko i na temat.