Tik Tak, Tik Tak

Zacznijmy od takiej historii:

Godzina 16:00. Teoretycznie koniec pracy, ale okazuje się, że jeszcze dosłownie 5 minut i skończysz taska. Z 5 minut robi się 20, potem jeszcze zagadasz się chwilę z kolegą i w sumie z budynku wychodzisz o 16:30.

Wsiadasz do auta z przeświadczeniem, że postoisz sobie jeszcze pół godziny w korkach. Zakładając, że droga do domu trwa te pół godziny i musisz jeszcze pójść do sklepu obok, w sklepie jesteś o 17:00. Krzątasz się między półkami, co chwila przypominając sobie, po co jeszcze musisz się wrócić do poprzedniej alejki. Koło 17:30 stajesz w kolejce do kasy.

O 18:00 jesteś w domu i możliwe nawet, że wszystkie zakupy są już wypakowane. Ale ale, przecież jeszcze trzeba zrobić obiad. No to kolejne pół godziny (albo i dłużej) z głowy. Załóżmy, że na obiad wraz z jego zjedzeniem schodzi godzina. No to mamy 19:00. A tyle rzeczy jeszcze trzeba zrobić…

Ale głowa taka zmęczona – nie no, musimy odpocząć chwilę, bo nie możemy myśleć. Czy włączamy serial czy ucinamy sobie drzemkę czy po prostu scrollujemy facebooka – takie nicnierobienie zabiera nam kolejną godzinę naszego dnia. Jest 20:00, czas do roboty.

Trzeba popisać aplikację, napisać posta na bloga, poczytać książkę o programowaniu/poczytać posty innych osób – tutaj czynności i czas na nie przeznaczony może być różny, ale ustalmy że w sumie wynosi około 4 godzin. Dodając je do godziny 20:00 wychodzi północ – a jeszcze trzeba wziąć prysznic, może zrobić kanapki na jutro, może spędzić czas z rodziną.

Znacie tę historię? Nie? Na szczęście ja też nie:) Historia jest trochę podkoloryzowana, ale zebrałam w niej kilka problemów występujących u różnych osób.

Co zrobić, żeby czas nie leciał tak szybko? Trzeba się ZORGANIZOWAĆ.

1 Praca

Każdy ma zapewne inne nawyki w pracy. Polecam więc zmierzyć, ile czasu w pracy tak na prawdę pracujemy. Wyniki mogą być ciekawe:D Szczegóły dotyczące mierzenia czasu znajdziesz niżej.

2 Zakupy

Zrób listę zakupów wykorzystując aplikację mobilną np. Listonic. Wchodzisz do sklepu, kupujesz wszystko z listy i wychodzisz. Jeśli w ciągu dnia przypomni Ci się, że skończył się cukier – bierzesz telefon i dopisujesz do listy.

3 Obiad

No… tutaj nie pomogę:) Ja często gotuję dania na 2 dni, żeby ten drugi dzień mieć trochę bardziej luźny.

4 Odpoczynek

Odpoczynkiem może być czytanie książki programistycznej lub czyjegoś bloga. Ale dla każdego to jest coś innego. Ważne, żeby nie był za długi i nie rozleniwił.

5 Plan zadań

Do planowania zadań polecam Nozbe. Wspominałam już o tej aplikacji wcześniej. Ustal sobie plan dnia (lub nawet tygodnia). Wtedy każdego dnia wiesz, co masz w planach zrobić i na kiedy. Widzisz, które zadania już są zrobione, a które na przykład trzeba rozplanować dokładniej (bo nie doszacowaliśmy ich złożoności).


ZADANIE DOMOWE


A teraz takie zadanie dla Was:) Wykorzystując aplikację do mierzenia czasu (np. Toggl) sprawdźcie, ile czasu dziennie poświęcacie na czynności typu praca, czytanie internetów, oglądanie seriali/filmów, pisanie aplikacji, pisanie blogów. Aplikacja jest dostępna na każdym urządzeniu zarówno online jak i desktopowo. Poniżej wrzucam mój przykładowy raport z poprzedniego miesiąca dotyczący tylko pisania postów i aplikacji konkursowej:

togglReportMarch.PNG

Widać, że wyszedł z tego prawie tydzień pracy (5x 8h). Na pisanie aplikacji przeznaczyłam ponad 5x więcej czasu niż na pisanie postów na bloga. Biorąc pod uwagę, że postów było 7, napisanie jednego zajmowało mi około godziny. Może z czasem będzie lepiej:)

Podsumowując – polecam, zmierzcie czas, który poświęcacie na różnego typu czynności. Wyniki – zarówno tygodniowe jak i miesięczne – mogą Was zaskoczyć:) Pozwolą Wam też zobaczyć, jak często robicie sobie przerwy oraz zmotywować do działania!

8 uwag do wpisu “Tik Tak, Tik Tak

 1. Paweł Bulwan

  Może niezorganizowanie to niezła diagnoza na brak czasu. Biorąc pod uwagę jak łatwo się go marnuje na feriach, wakacjach, urlopach czy innych okresach wolnego, nie da się wszystkiego zwalić na zakupy i jedzenie, choć byłoby wygodnie 🙂

  Polubienie

   1. Paweł Bulwan

    Będę musiał sprawdzić tego toggl. Kiedyś monitorowałem się przez kilka dni i byłem zaskoczony, że tracę średnio 2h na dojazdy w mieście. To potencjalne 2 artykuły na bloga dziennie pisząc w Twoim tempie! 😉

    Polubione przez 1 osoba

 2. Pingback: Aplikacja i blog w godzinach – programmer-girl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s