4developers 2018 edycja Wrocław – recenzja

Od konferencji minął już prawie miesiąc, zdecydowanie czas napisać podsumowanie.

Prelekcje

Byłam na kilku prelekcjach:

  • Feature Toggle – Zarządzanie zmianami w Continuoun delivery – Karol Kreft

Karol opowiedział o tym, jak w całkiem szybki i bezpieczny sposób zarządzać konfiguracją w zwinnych środowiskach (CI/CD).  Wystarczy zwykły przycisk, którym możemy dany feature włączyć lub wyłączyć. Dodatkowo można włączać dane feature’y za pomocą uprawnień, geolokalizacji, dla konkretych lub losowo wybranych userów.

Warte uwagi są serwisy udostępniające takie funkcjonalności, np. Apache ZooKeeper, HashiCorp Consul czy LaunchDarkly.

Slajdy dostępne są pod tym linkiem.

Ciekawa, niezbyt zaawansowana prezentacja dotycząca asynchroniczności w aplikacjach. Była mowa o Promisach, async/await, Eventach, bibliotece RxJS i Message Queue. 

  • Piszę dobry kod – czyli jak dbać o jakość kodu w naszym projekcie – Michał Jankowski

Nietechniczna prelekcja kolegi, który łączy jakość z takimi hasłami jak rozszerzalność, utrzymywalność, wydajność, skalowalość i wieloma innymi. Tylko od nas zależy, w jakiej kolejności ułożymy te hasła podczas tworzenia aplikacji. Michał polecił do czytania „Code Complete” 2 edition oraz zwrócił uwagę, że warto analizować kod używając takich dodatków jak FxCop, StyleCop, SonarQube, czy innych usług dostępnych np. w Azure DevOps.

Prezentacja opisująca architekturę złożoną z portów i adapterów. Dodatkowo Dominik przybliżył zalety (np. podział odpowiedzialności, prostota czy elastyczność na zmiany) oraz wady (np. sporo małych interfejsów, przechodzenie przez wiele warstw czy brak konkretnego guideline jak zaimplementować to rozwiązanie).

Krzysiek przedstawił plusy (np. równoległe operacje odczytu/zapisu, łatwe podpięcie EventSourcingu) oraz minusy (np. problem z synchronizacją wielu baz danych). Dodatkowo pokazał, że na stronie libriaries.io można wyfiltrować biblioteki zawierające słowo kluczowe CQRS i z nich skorzystać – będą to np. SimpleCQRS, MediatR czy EventFlow

Na tej prezentacji dowiedzieliśmy się, że mikroserwisy niekoniecznie są lekiem na całe zło. Często wybieramy je, aczkolwiek droga do nich jest długa i trudna. Zamiast wybierać drogę przejścia:

 monolit -> rozproszony monolit -> mikroserwisy

lepiej wybrać inną ścieżkę:

monolit -> modularny monolit -> mikroserwisy
  • Styl pracy, struktura plików, wzorce i dobre praktyki w ReactJS – Kaj Białas

Była to bardzo specyficzna prezentacja dotycząca projektów napisanych w ReactJS. Kaj przedstawił jaką strukturę plików i folderów wprowadził w swoich projektach, tak, aby pracowało mu się lepiej. Zaprezentował też kilka wzorców i dobrych praktyk, które pomogą nam tworzyć lepszy kod w ReactJS.

Organizacja

Pod względem organizacyjnym było całkiem nieźle, jak na tak duży event. Bardzo dobre rozwiązanie dotyczące obiadu – były 2 różne godziny lunchowe, więc uczestnicy w naturalny sposób zostali podzieleni na 2 grupy. Dodatkowo obiad dostępny był restauracji położonej piętro niżej, gdzie było do wyboru kilka dań oraz zupa. Jak dla mnie takie rozwiązanie ma duży plus – jedzenie było smaczne i ciepłe.

Standardowo minusem na takich wydarzeniach jest klimatyzacja w salach wykładowych – w tej edycji była ona włączona w chyba każdej sali, aczkolwiek przy nadmiarze osób „nie nadążała” z chłodzeniem.

Jedyną rażącą rzeczą, jaka zdarzyła się na konferencji to przedłużenie prezentacji przez jednego z prelegentów. Jego prezentacja trwałą aż godzinę (zamiast max 45 minut), przez co następny prelegent miał 2 minuty na przygotowanie się do swojej prezentacji (podpięcie sprzętu i sprawdzenie, czy wszystko działa). Dodatkowo pod salą zrobiła się ogromna kolejka i zamieszanie. Z jednej strony zainteresowane osoby nie mogły wejść na planowaną prelekcję, bo ciągle trwała poprzednia, z drugiej strony osoby chcące zmienić salę musiały przeciskać się przez czekające do wejścia osoby. W tym wypadku organizatorzy powinni zdecydowanie interweniować.

Podsumowanie

Lokalna wersja konferencji we Wrocławiu wypadła według mnie dobrze. Raczej nie wybrałabym się na ten event do stolicy (podróż tam i z powrotem zajmuje sporo czasu i energii, nie wspominając już o kwestii finansowej). Ale chętnie wybiorę się na kolejną edycję we Wrocławiu

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s