Event Storming – warsztaty

Jakiś czas temu miałam okazję uczestniczyć w pracy w warsztatach prowadzonych przez Radka Maziarkę na temat Event Stormingu.

Co ciekawe, te warsztaty były prowadzone na… stojąco. Dokładnie! Grupa została podzielona na dwie kilkuosobowe grupy i zamiast siedzieć przy kompach, spędziliśmy cały czas przy dwóch osobnych ścianach (były na nich tablice oraz naklejone specjalne płachty papieru). Mieliśmy do dyspozycji zapisanie całych ścian oraz mnóstwo kolorowych karteczek!

Etapy


0 – wprowadzenie

  • przedstawienie uczestników i prowadzącego,
  • zapisanie na osobnej tablicy legendy: do czego służy karteczka o danym kolorze oraz czego dotyczy aktualny etap warsztatów,
  • przedstawienie, co chcemy zamodelować (można wydrukować)

1 – Eksploracja

Jest to etap zapisywania na karteczkach faktów biznesowych, które mają miejsce w naszym procesie. Patrzymy na problem ze strony biznesowej, więc czynnością jest na przykład zamówienie produktu, a nie kliknięcie przycisku. Karteczki przyklejamy w losowej kolejności na ścianę – im więcej, tym lepiej.

2 – Egzekwowanie osi czasu

Kolejny etap ma na celu uporządkowanie naszych zdarzeń na osi czasu (czyli ich poukładanie po kolei). W tym miejscu możemy zauważyć już jakieś punkty zapalne (sporne), które mogą generować długą dyskusję – warto oznaczyć je osobnym kolorem karteczek i kontynuować pracę z pozostałymi karteczkami.

3 – Zdarzenia czasowe

Na tym etapie możemy określić zdarzenia cykliczne oraz odległe w czasie. Tak samo dla niektórych projektów może okazać się, że jest pomocny timeline z wyznaczonymi datami (do kiedy coś musi być zrobione).

4 – Odwrotna narracja

Zwykle, gdy opowiadamy jakąś historię, zaczynamy od początku: użytkownik wszedł na stronę, wyświetlił listę produktów, wybrał produkt itd. Na tym etapie warsztatów należy ten proces odwrócić – zacząć od tyłu. Użytkownik wybrał produkt, który był dostępny na liście produktów, które wyświetliły się na stronie. Zmusza to do trochę innego myślenia i pozwala wyłapać nieścisłości.


Ograniczenie czasowe

Bardzo ważnym czynnikiem podczas warsztatów jest czas – każdy etap jest ograniczony czasowo. Motywuje to do tego, żeby nie zastanawiać się zbyt długo nad jakimś napotkanym problemem, tylko oznaczyć go (jako rzecz do dalszej inwestygacji) i kontynuować prace.

Kooperacja

To, co również bardzo ważne, to ścisła kooperacja uczestników warsztatów. Każdy z nich stoi przy ścianie, uczestniczy w dyskusji, ma prawo głosu i swoje karteczki. W sytuacjach spornych jest osoba dowodząca, która jest w stanie podjąć decyzję – ale cały warsztat opiera się na ścisłej współpracy i na wspólnym zrozumieniu problemu.

Rezultat

Ktoś mógłby powiedzieć, że rezultat warsztatów to ściana, która jest pokryta wieloma karteczkami ułożonymi w jakiś poukładany ciąg. Jednak jest to o wiele więcej. Jest to zrozumienie problemu na wyższym poziomie poprzez wizualizację całego pipelinu oraz spojrzenie na problem z perspektywy każdego uczestnika. Może być to szczególnie przydatne np. podczas planowania nowego projektu, gdy wiele osób o różnych rolach analizuje problem, zwraca uwagę na trudności, które mogą wystąpić w trakcie itp.

Narzędzie online

A co, jeśli nie macie dostępnych tylu ścian do zapisania? Jeśli chcecie stworzyć współdzieloną tablicę online, możecie to zrobić na stronie realtimeboard.

Co dalej?

Warsztaty kończymy z zapisanymi ścianami i wieloma przemyśleniami. Mogą być one kontynuowane w trochę innej formie, skupiając się już na poszczególnych problemach. O tym, jakie są opcje po zakończonych warsztatach, można poczytać na blogu Radka.


Podoba Ci się to, co tworzę? Chcesz dostawać informacje o:
– wydarzeniach, które organizuję lub wspieram (np. konferencje, meetupy, webinary)
– inicjatywach, które organizuję lub wspieram (np. GeekWeekWro, DevAdventCalendar)
– moich prelekcjach, kursach i szkoleniach
– wyróżnionych artykułach z mojego bloga

0% SPAMu, 100% informacji! Krótko i na temat.

3 uwagi do wpisu “Event Storming – warsztaty

    1. Proszę 🙂 na potrzeby wpisu uprościłam parę rzeczy – ale to prawda, sama idea nie wydaje się zbyt skomplikowana. Bardziej jej zastosowanie oraz prowadzenie grupy (utrzymanie w ryzach, motywacja do zaangażowania każdego uczestnika, pilnowanie czasu) mogą stanowić większe wyzwanie.

      Polubienie

  1. Pingback: BoilingFrogs 2019 recenzja – programmer-girl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s