JetBrains.dotPeek – .NET dekompilator

Potrzebowałam kiedyś w pracy dowiedzieć się, czy dllka, którą wrzucam na serwer, jest aktualna. Ale jak to zrobić? Nie można jej po prostu otworzyć i „podejrzeć”, sprawdzić, czy dana linijka kodu jest zmieniona. Co w takim razie można było zrobić?

Użyć specjalnego programu od JetBrains: dotPeek. Służy on do dekompilacji plików (np. .dll lub .exe). Filozofia jest prosta – wybiera się odpowiedni plik do załadowania, dotPeek robi swoją magię (znaczy się – dekompilację) i wypluwa w okienku Assembly Explorer strukturę wewnętrzną pliku.

Źródło obrazka: jetbrains.com

Po takiej dekompilacji można już normalnie otwierać pliki klas i buszować wśród linijek kodu. Działa tutaj Intellisence oraz możliwość wyszukiwania zależności.

Szybko, prosto i przyjemnie. I z tego co wiem nawet nie ma gwiazdki, ani niczego napisanego małym druczkiem w stylu „płatne miliony monet”.

Z innych zalet programu można wymienić podgląd kodu IL (w osobnym oknie lub jako komentarze do zdekompilowanego kodu), tworzenie zakładek, widok zależności między assemblies, rozbudowana nawigacja czy wyszukiwanie.

DotPeek można zainstalować jako odrębny program, ale może też wchodzić w skład Resharper Ultimate. Strona pobierania tutaj.


Podoba Ci się to, co tworzę? Chcesz dostawać informacje o:
– wydarzeniach, które organizuję lub wspieram (np. konferencje, meetupy, webinary)
– inicjatywach, które organizuję lub wspieram (np. GeekWeekWro, DevAdventCalendar)
– moich prelekcjach, kursach i szkoleniach
– wyróżnionych artykułach z mojego bloga

0% SPAMu, 100% informacji! Krótko i na temat.

3 uwagi do wpisu “JetBrains.dotPeek – .NET dekompilator

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s