
Od jakiegoś czasu zastanawiałam się, jak podzielić się swoją wiedzą dotyczącą chatbotów, ale jednocześnie nie zaniedbać innych tematów ogólnych, o których zwykle piszę. I właśnie stąd powstała nowa inicjatywa: cykl postów dotyczących chatbotów.
Uważam, że jest to temat bardzo ciekawy, innowacyjny i zyskujący na popularności. Coraz więcej firm jak i osób prywatnych jest zainteresowanych posiadaniem własnego bota. Tylko od czego zacząć? Z czym to się je? Jest trochę materiałów w Internecie na ten temat, aczkolwiek przeważają artykuły w języku angielskim. Dlatego postanowiłam stworzyć cykl, w którym po polsku, od podstaw aż po rzeczy bardziej zaawansowane, opiszę ścieżkę tworzenia i konfiguracji chatbota. Zaczniemy od najprostszego chatbota, a później będziemy go rozwijać krok po kroku.
Cykl: Tworzenie i konfiguracja chatbotów
Będą w nim zawarte rzeczy, którymi zajmuję się tylko i wyłącznie w czasie mojej pracy w Objectivity. I właśnie dlatego powstanie on pod patronatem Objectivity. Raz na 3 tygodnie będę wypuszczać post dotyczący kolejnego etapu tworzenia/konfiguracji chatbota.
Bot vs Chatbot
Jeszcze zanim zaczniemy, to wyjaśnijmy sobie te dwa pojęcia. W ogólnym znaczeniu bot to aplikacja, która jest zaprogramowana do konkretnych zadań. Boty działają automatycznie zgodnie ze swoją instrukcją. Często w swoim działaniu zastepują człowieka, bo są szybsze.
Boty są często wykorzystywane do skanowania danych czy interakcji ze stronami i użytkownikami.
A czym są w takim razie chatboty? Są to wyspecjalizowane boty, które prowadzą rozmowę z użytkownikiem, bez udziału człowieka.
No to zaczynamy!
Na początek przedstawiam krótki i przyjemny post na temat narzędzia azure-cli i możliwości logowania się do Azure właśnie z jego poziomu. Będziemy używać narzędzia azure-cli do tworzenia i konfiguracji chatbota na Azure. Żeby móc to zrobić, musimy być zalogowani. Więc wiedza z tego wpisu będzie niezbędna do kolejnych z tego cyklu.
azure-cli – co to jest?
Jest to command-line interface dla Azure, czyli takie narzędzie, które pozwala z poziomu konsoli wywoływać skrypty zarządzające zasobami na Azure. Dzięki temu nie musimy za każdym razem wyklikiwać rzeczy z poziomu portalu Azure. Dodatkowo komendy możemy przechowywać w repozytorium – ale o tym napiszę w innym poście.
azure-cli – instalacja
Skoro wiemy, co to jest azure-cli, czas na instalację. Wystarczy wejść na stronę dokumentacji i pobrać odpowiednią instalkę. Instalacja jest szybka i prosta.
Po poprawnej instalacji powinniśmy móc wywołać komendę az w konsoli:


Poniższe przykłady będą dotyczyć wersji 2.0.71
azure-cli – logowanie
Na początku musimy się zalogować. Jeśli tego nie zrobimy, każda komenda będzie zwracać błąd:
Please run "az login" to access your accounts.
Np. komenda wylistowania wszystkich subskrypcji połączonych z naszym kontem, zwróci pustą listę:

Po wpisaniu komendy az login, zostaniemy przekierowani do strony logowania w przeglądarce. Po poprawnym zalogowaniu wyświetli się lista wszystkich subskrypcji, do których mamy dostęp:

W powyższym przypadku widać, że subskrypcja Visual Studio Professional jest moją domyślną subskrypcją (flaga isDefault jest ustawiona na true).
azure-cli – lista subskrypcji
Do tej samej listy możemy się dostać przez użycie komendy
az account list
azure-cli – ustawianie subskrypcji
Wykorzystując komendę
az account set --subscription "Visual Studio Professional"
Możemy ustawić po nazwie (lub jeśli ktoś woli, po id) aktualną subskrypcję:

Komenda ta nic nie zwraca, warto się więc później upewnić, czy prawidłowa subskrypcja została przypisana.
azure-cli – podgląd wybranej subskrypcji
Możemy się jeszcze upewnić, którą subskrypcję mamy wybraną, wywołując komendę:
az account show

I to tyle na dzisiaj. W kolejnym wpisie przedstawię, jak utworzyć podstawowego bota z wykorzystaniem azure-cli.
Jeśli temat Cię zaciekawił, to zerknij jeszcze na pozostałe posty o tematyce botów 🙂
Post powstał pod patronatem firmy, w której aktualnie pracuję: Objectivity.
Grafikę tytułową zaprojektował niezastąpiony zespół designu!
Podoba Ci się to, co tworzę? Chcesz dostawać informacje o:
– wydarzeniach, które organizuję lub wspieram (np. konferencje, meetupy, webinary)
– inicjatywach, które organizuję lub wspieram (np. GeekWeekWro, DevAdventCalendar)
– moich prelekcjach, kursach i szkoleniach
– wyróżnionych artykułach z mojego bloga
0% SPAMu, 100% informacji! Krótko i na temat.
Siemka. Rzuć okiem na service principals -> „az ad sp create-for-rbac”. Można wygenerować swój certyfikat i dopinać go do komendy aby nie uruchamiała się przeglądarka do zalogowania. Później ustawić alias w terminalu i jednym skrótem jesteśmy zalogowani 🙂
PolubieniePolubienie
Dzięki za info! Z tego co widzę w dokumentacji https://docs.microsoft.com/en-US/cli/azure/create-an-azure-service-principal-azure-cli?view=azure-cli-latest, trzeba do tego mieć odpowiednie uprawnienia z Active Directory, więc nie w każdym rozwiązaniu może się przydać. Ale na pewno warto wypróbować 🙂
PolubieniePolubienie
Pingback: Az-cli interactive – programmer-girl