Przerywam na chwilę cykl postów dotyczących Azure DevOps, żeby podzielić się z Wami super rozwiązaniem. Mianowicie – az-cli w trybie interactive! Dowiedziałam się o nim w ramach szkolenia z Azure, na którym byłam ostatnio w pracy.
Az-cli
Jest to command-line interface dla Azure, czyli takie narzędzie, które pozwala z poziomu konsoli wywoływać skrypty zarządzające zasobami na Azure.
Żeby się nie powtarzać, dorzucam linka do mojego pierwszego posta z cyklu o chatbotach, w którym opisywałam to narzędzie.
Instalacja az-cli
Na początek należy zainstalować az-cli. Wystarczy przejść na stronę microsoftu i pobrać instalkę. Po wpisaniu w konsolę komendy az powinniśmy zobaczyć tekst powitania oraz help.

az-cli ma sporo komand (ich listę możecie zobaczyć w dokumentacji) – żeby łatwiej było z nich korzystać, powstał specjalny tryb interaktywny.
Az-cli interactive
Włączenie trybu interactive wymaga wywołania jednej komendy:
az interactive
Na początku zostaniemy powiadomieni o tym, że jest to wersja preview i jest właśnie pobierana:

Po jego zainstalowaniu zostajemy spytani o pozwolenie na wysyłanie telemetrii:

I właśnie otwiera się nowy tryb:

Na dole wyświetlany jest zawsze pasek podstawowych skrótów:

Na samym początku zerknijmy, co nam oferuje ten tryb. Podpowiada nam komendy (na szaro ostatnio używana):

Ale nie tylko, bo również pokazuje listę parametrów (wraz z opisami):

Dla powyższej komendy może nie jest to skomplikowane, ale zobaczmy na jakąś bardziej złożoną, np. tworzenie resource groupy:

albo tworzenie appconfig:

Mamy listę parametrów, oznaczenie obowiązkowych parametrów oraz ich opis. Dodatkowo mamy przykładowe wywołania metody. Jak widać, formatowanie długich opisów nie do końca działa – ale możemy to wybaczyć, w końcu to jest preview.
Jeśli chcemy robić więcej operacji w zakresie komendy, możemy użyć znaku %% przed daną komendą i przenieść się „poziom wyżej” (do command group):

Wywołanie samych znaków %% przywróci do domyślnego zagnieżdżenia (do komendy az)
Podsumowanie
Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej, to zachęcam do zerknięcia do dokumentacji. A czy warto używać i to w preview? Rozwiązanie na pewno nie jest idealne – czasami się zawiesza, albo nie radzi sobie z długimi opisami. Ale według mnie na tyle pomaga w początkowej pracy z az-cli, że warto. A później – później można napisać skrypty (np. z wykorzystaniem Cake) 🙂
Podoba Ci się to, co tworzę? Chcesz dostawać informacje o:
– wydarzeniach, które organizuję lub wspieram (np. konferencje, meetupy, webinary)
– inicjatywach, które organizuję lub wspieram (np. GeekWeekWro, DevAdventCalendar)
– moich prelekcjach, kursach i szkoleniach
– wyróżnionych artykułach z mojego bloga
0% SPAMu, 100% informacji! Krótko i na temat.