Podsumowanie DSP2017

Ostatnio internety zalewa fala podsumowań konkursu. Również dołączę do tej fali – ale postaram się, żeby było szybko i przyjemnie:D

Dowiedziałam się o konkursie rok temu od kolegi, który brał udział w DSP2016. Namawiał mnie do udziału, ale wtedy kończyłam magisterkę, pracowałam i nie zdecydowałam się wystartować. Stwierdziłam „za rok wezmę udział”. I faktycznie, minął rok, Maciek ogłosił konkurs i w sumie bez większego zastanowienia założyłam blog i zabrałam się do pisania aplikacji. Jest ona potrzebna mi i moim znajomym do zapisywania naszych planszówkozbiorów, umawiania się na rozgrywki i zapisywania ich wyników. Wykorzystane technologie to C# i Angular (w wersji 2) wraz z TypeScriptem. Wszystko poza C# było mi obce, więc trochę czasu musiałam przeznaczyć na pokonanie „progu wejścia” – ale cieszę się bardzo, że nauczyłam się czegoś nowego, czego nie wykorzystuję w pracy.

APLIKACJA

Aplikacja o nazwie BoardGamesNook (Kącik gier planszowych) nie jest jeszcze gotowa – liczyłam się z tym, że mogę jej nie ukończyć w tak krótkim czasie. Aktualna wersja demo jest dostępna na stronie, kod można przeglądac na GitHubie. Żeby korzystać z aplikacji testowej, wystarczy zalogować się do niej za pośrednictwem konta Facebook/Google/GitHub i przeglądać testowe dane. Aktualnie domyślny język aplikacji to polski.

UWAGA – fix na produkcji: w celu możliwości zalogowania się kontem Google, należy skorzystać z szyfrowanej wersji strony, więc sprawdźcie, czy na pewno po http stoi magiczna literka S.

Według zapisanych zadań w Nozbe zaimplementowałam rozwiązania 25 z 48 zadań:

 • moduł gracza: dodawanie/usuwanie/edycja gracza
 • moduł gier planszowych: dodawanie/usuwanie/edycja gier planszowych
 • moduł gier planszowych: dodawanie/usuwanie/edycja gier planszowych użytkownika
 • moduł stołu do gry: dodawanie/usuwanie/edycja stołu do gry
 • logowanie za pomocą konta Facebook/Google/GitHub
 • częściowa integracja z BGG (pobieranie gier planszowych)

Zostały do zaimplementowania:

 • dodanie bazy danych
 • dodawanie/usuwanie graczy do znajomych
 • dołączanie/opuszczanie stołu
 • odrzucanie/zatwierdzanie/wstępne zatwierdzanie zaproszenia do stołu
 • integracja użytkownika z BGG
 • moduł wyników gier
 • panel administracyjny dla Admina

Tyle odnośnie podstawowych funkcjonalności. Jeśli ktoś byłby zainteresowany wcześniejszymi postami dotyczącymi projektu, można je znaleźć tutaj.

BLOG

Dla mnie (jak i chyba dla większości uczestników) najtrudniejsza rzecz. Pisanie zaskoczyło mnie jak najbardziej pozytywnie – pomimo obaw okazało się, że ktoś mnie czyta i uważa moje wpisy za interesujące. Dodatkowo kilka razy moje posty zostały zareklamowane przez innych – bardzo miłe uczucie:) Pisanie postów technicznych pomaga mi też usystematyzować wiedzę – pisząc od razu zapamiętuję więcej.

Jeśli chcecie przeczytać najbardziej popularne posty, to wysyłam linki:

CZAS PRACY

Nad konkursem spędziłam łącznie 112h pracy. Rozdzielając:

 • pisanie aplikacji: około 88h
 • pisanie postów na blogu: około 24h

Czy to dużo, czy to mało? Nie wiem, sami oceńcie:) Jeśli braliście udział w konkursie, zawsze możecie się pochwalić swoimi wynikami.

PLANY NA PRZYSZŁOŚĆ

Będę rozwijać nadal aplikację, ponieważ nie jest gotowa. Na pewno zrobię sobie trochę luzu i ograniczę pracę do jednego razu w tygodniu. Postęp będzie na pewno też wolniejszy. Ale nie zrezygnuję z pisania postów na blogu i rozwiązywania różnych problemów – spodobało mi się to i (mam nadzieję) części z Was również.

Dodatkowo już od 05.06. biorę udział ze znajomymi w Mistrzostwach Polski w Escape Room. Na pewno trzeba będzie przeznaczyć na niego trochę czasu, ale… to będzie super zabawa:)

10 uwag do wpisu “Podsumowanie DSP2017

  1. Tak – wszystkie warstwy są rozdzielone, ale w repository zamiast operacji na danych z bazy danych są wykonywane operacje na statycznych objektach. Wg mnie fajne rozwiązanie na potrzeby testów. Gdy wprowadzę bazę danych, jedyne co będę musiała zrobić, to załadować obiekty z bazy – cała reszta jest już gotowa.

   Polubione przez 1 osoba

 1. Paweł Bulwan

  Gratulacje za ukończenie wyzwania. Ja zrobiłem odwrotne niż Ty spędzając ok. 80 godzin nad blogiem i 20 nad aplikacją i teraz nie mam aplikacji 😛 Ale blog to nawet fajniejsza zabawa. Trzymam kciuki za dobry wynik 🙂

  Polubienie

 2. Pingback: Rok 2017 – podsumowanie – programmer-girl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s