Wydarzenia

Konferencja Code Europe 2017 (edycja jesień, Wrocław)

Długo zastanawiałam się, czy wybrać się na tę edycję wydarzenia. Byłam na poprzedniej edycji (możecie o tym poczytać tutaj) i kwestie organizacyjne trochę mnie zniechęcały. Jednakże podczas rozmowy z organizatorami dowiedziałam się, że sprawy organizacyjne mają się zdecydowanie poprawić w najnowszej edycji. Stwierdziłam więc, że pójdę i sprawdzę na własne oczy.

Na wstępie – rejestracja. Spory plus za rozdzielenie jednej ogromnej kolejki na kilka stanowisk (w zależności od pierwszej litery nazwiska). W najnowszej edycji nikt nie musiał czekać w ogromnej kolejce na zewnątrz. Kolejka oczywiście była, ale o wiele mniejsza i w środku budynku. Minusem było natomiast rozdzielenie rejestracji i konferencji na 2 różne budynki – po zarejestrowaniu się i zostawieniu okrycia w szatni, trzeba było przejść dworem do drugiego budynku. Wiem jednak, że to nie jedyna impreza w tym miejscu, która zastosowała takie rozwiązanie.

Standardowo, brakowało kawy. Był jeden, jedyny, oblegany automat z kawą, który był na terenie Hali Stulecia. Jednakże po wcześniejszej edycji byłam na to przygotowana. To samo odnośnie jedzenia – miałam kanapkę ze sobą, ponieważ na konferencji nie było żadnych przekąsek.

Co do obiadu- wraz ze znajomymi wybraliśmy się do pobliskiej knajpki żeby w zaciszu porozmawiać. Nie skorzystałam więc z pizzy oferowanej przez organizatorów. Była ona serwowana w 4 różnych terminach, więc mam nadzieję, że każdemu udało się załapać na kawałek.

Merytorycznie – nie mam nic do zarzucenia. Skróty z kilku prezentacji, w których uczestniczyłam:

Chris Klug – The whirlwind tour of Authentication and Authorization with ASP.NET Core

Chris jak zwykle pokazał rewelacyjną prezentację. Tym razem skupił się na autentykacji i autoryzacji – m.in. pomocą mediów społecznościowych oraz Azure. Cały kod przedstawiony podczas prezentacji jest dostępny na GitHub autora.

Philippe De Ryck – Common API security pitfalls

Prelegent mówił o tym, czemu HTTPS jest ważne. Rozwinął skrót HSTS (HTTP Strict Transport Security). Pokazał przykłady firm typu Facebook i TMobile, które zostały zhakowane właśnie z powodu błędów w ochronie. Powiedział kilka słów o JWT (JSON Web Tokens) oraz Authorization Bearer. Więcej możecie poczytać na blogu autora, a slajdy z prezentacji dostępne są tutaj.

Stephen Haunts – .NET Data Security: Hope is not a Strategy

Podczas prezentacji skupiliśmy się na 9 ważnych punktach:

  1. Liczby losowe – jeśli używasz System.Random, to przestań. To rozwiązanie nie uwzględnia bezpieczeństwa wątków. Lepiej wykorzystać RNGCryptoServiceProvider.
  2. Haszowanie – ważne, żeby rozróżnić 1-stronne haszowanie (nie można odhaszować) od 2-stronnego szyfrowania (można odszyfrować). Jeśli używasz algorytmu MD5 z 1991roku, to lepiej zmień go na nowszy i bezpieczniejszy SHA.
  3. Haszowanie uwierzytelniania – warto poznać skrót HMAC (keyed-Hash Message Authentication Code)
  4. Haszowanie haseł
  5. Haszowanie haseł z użyciem SaltPBKDF2 z wykorzystaniem liczby iteracji (klasa Rfc2898DeriveBytes)
  6. Szyfrowanie symetryczne – klucz szyfrujący pozwala szyfrować i deszyfrować dane (np. algorytm AES, DES, TripleDES)
  7. Szyfrowanie asymetryczne – odwrotność powyższego, np. algorytm RSA (Rivest–Shamir–Adleman)
  8. Podpisy cyfrowe – na podpis składa się Key Generation, Signing Algorithm, Signature Verifier
  9. Szyfrowanie hybrydowe – połączenie kryptografii symetrycznej i asymetrycznej

Andrei Gordienkov – How to validate architecture & design principles in code at compile time for .NET Projects

Prelegent z firmy Volvo przedstawił postsharp, czyli framework przydatny do AOP (aspect-oriented programming). Przedstawił takie atrybuty jak InternalImplement, Internal czy NamingConvension. Więcej możecie przeczytać w dokumentacji.

Podsumowanie

 

Merytorycznie jak zwykle na dobrym poziomie (zagraniczni prelegenci, ciekawe tematy). Organizacyjnie lepiej, niż pół roku temu – ale wciąż wiele można by zmienić. Najważniejsze chyba wyżywienie – przy zakupie biletu za 500 zł (opcja bez żadnych zniżek) kawa, herbata i przekąski to powinna być podstawa. Nawet w wersji promocyjnej, gdy bilet kosztował 100 zł, można by część tej kwoty przeznaczyć na catering.

Jedna myśl na temat “Konferencja Code Europe 2017 (edycja jesień, Wrocław)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s