Recenzja BoilingFrogs 2018

W tym roku po raz pierwszy wybrałam się na tę konferencję. Namówili mnie znajomi, którzy byli na poprzednich edycjach i bardzo je sobie chwalili. Bilet na tę konferencję  sfinansowała mi firma, w której pracuję – środki pochodziły z budżetu szkoleniowego.

Organizacja

Pod względem organizacyjnym konferencja była na wysokim poziomie. Kawa, soki i przekąski były dostępne przez cały czas. Wprawdzie nie było starterpacków np. z notesami, ale można było zdobyć takowe na stoiskach sponsorów. Osoby udzielające się na twitterze miały możliwość wygrania specjalnej konferencyjnej koszulki i kubka. Poza prelekcjami były też przygotowane 2 chillout roomy, w których można było usiąść i odpocząć, a także wziąć udział w konkursach organizowanych przez sponsorów.

Troszkę gorzej w mojej ocenie wypadł obiad. Aczkolwiek wydaje mi się, że był to głównie problem firmy cateringowej, która w chwilach największego obłożenia nie nadążała z dostarczaniem talerzy, sztućców czy dań. Jakościowo obiad był bardzo dobry, było kilka dań do wyboru oraz zupy. Personalnie wolałabym usiąść gdzieś i zjeść na spokojnie – aczkolwiek dostępna była tylko opcja jedzenia na stojąco przy wysokich stolikach. Mimo starań (wprowadzenia krótkich lightning talków) po pewnym czasie kolejki po obiad stały się bardzo długie – ale wydaje mi się, że to problem każdej większej konferencji. Może w przyszłym roku organizatorzy zaproponują jakieś nowe rozwiązanie tego problemu.

Prezentacje

Krzysztof Kędzierski – Dług techniczny – narzędzie profesjonalisty

Bardzo ciekawa prezentacja opisująca dług techniczny i jego podziale na ten spłacalny i niespłacalny. W trakcie prezentacji dowiedziałam się, że nie należy się bać długu technologicznego – o ile będziemy pamiętać o tym, żeby był on spłacalny. Mają w tym pomagać różne, ustalone wcześniej, zasady.

Kuba Kubryński – Engineering architecture

Kuba wytłumaczył, co znaczy według niego dobra architektura. Poruszył bardzo ciekawe tematy fail save i save to fail. Pokazał przykładowe metryki okreslające dobrą architekturę oraz polecił różne programy pomagające w monitoringu jakości architektury (Prometheus, influxdb, Micrometer, Grafana).

Łukasz Szydło – Modularity – the final frontier

Autor pokazał, że istnieje więcej opcji niż struktura aplikacji złożona z monolitu lub mikroserwisów. Zademonstrował przykładowy schemat modularnej architektury systemu. Nie zapomniał również wspomnieć o aspekcie testowania dla różnych typów serwisów. Podkreślił, że planowanie aplikacji musi się dziać na pewnym poziomie abstrakcji.

Maciej Trojniarz (lightning talk) – Upewnij się, że dostarczasz increment, a nie ekskrement produktu

Według mnie jedna z najlepszych prezentacji. W bardzo przystępny sposób opisywała podstawowe zasady, dzięki którym można zwiększać jakość i ułatwiać rozwój aplikacji. Takie zasady, choć podstawowe, są często pomijane w kolejnych etapach projektów, przez co finalny produkt staje się coraz bardziej skomplikowany, trudny w rozwoju i utrzymaniu.

Krzysztof Rakowski (lightning talk) – Dziel się wiedzą i buduj swoją markę: 7 kroków do skutecznego pisania

Krzysztof w 7 krótkich krokach opisał bardzo podstawowe zasady, których powinniśmy się trzymać podczas tworzenia różnego rodzaju wpisów. Według mnie wiedza ta była bardzo podstawowa, ale mogła być przydatna dla osób kompletnie zielonych w tym temacie.

moja przerwa

Mateusz Budzar – Profesjonalny developer. Kto to taki?

Jedna z lepszych prezentacji, na których byłam na tej konferencji. Zostały na niej przedstawione niezbyt skomplikowane zasady, których warto się trzymać a swojej ścieżce rozwoju jako programista. Są one uniwersalne, bez względu na nasz stopień doświadczenia, język programowania czy pozycję w firmie.

Anna RogowskaKuba Marchwicki – Jak rozwalić swoj zespół w od 3 do 12 sprintów – 7 praktycznych porad

Prelekcja o bardzo chwytliwym tytule. Prelegenci chcieli w oryginalny sposób zainteresować publiczność, aczkolwiek ta forma niekoniecznie przypadła mi do gustu. Poruszyli takie tematy jak proces rekrutacji, pracę z zespołem i dawanie feedbacku.

Michał Gruca – Być liderem, być liderem

Całkiem dobra prezentacja, która pokazywała, że można być liderem formalnym lub nieformalnym. Michał podkreślał, że bycie liderem nie jest straszne i nie musi się wiązać ze zmianą wszystkich obowiązków (np. z ciągłymi spotkaniami i brakiem czasu na kodowanie). Na poparcie swoich słów przedstawił ciekawe przykłady, które można zastosować w życiu codziennym firmy.

Afterparty

Wieczorem po konferencji odbyło sie afterparty z Mleczarni. Było sporo osób, co skutkowało długą kolejką do baru. Ale na szczęście nie zabrakło ani alkoholu, ani dobrej integracji.

Podsumowanie

Uważam, że konferencja jest godna polecenia i warto się na nią wybrać również za rok. Organizacyjnie stoi ona na wysokim poziomie, a prelekcje również są interesujące. Cieszę się bardzo, że mogłam zostać partnerem tej konferencji 😉

3 uwagi do wpisu “Recenzja BoilingFrogs 2018

  1. Pingback: Monolit vs Mikroserwisy vs ? – programmer-girl

  2. Pingback: BoilingFrogs 2019 recenzja – programmer-girl

  3. Pingback: BoilingFrogs 2020 recenzja – programmer-girl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s