Podsumowanie roku 2019

Jak zapewne zauważyliście, od pewnego czasu u mnie cisza. Brak wpisów na blogu od miesiąca, aktywność na socialach też ograniczona. Dlaczego tak się stało i czy tak pozostanie? Już mówię.

Ten rok był dla mnie bardzo intensywny. To rok, w którym 2 razy potrzebowałam przerwy. Raz zignorowałam tę potrzebę i tylko „zmuszałam się” do nicnierobienia w domu (dobrze się sprawdza leżenie w wannie – nie da rady wtedy korzystać z kompa czy telefonu). Pomogło na krótką metę. Drugi raz – właśnie w grudniu – musiałam wyłączyć się kompletnie. Kilka dni zupełnie bez komputera, bez sociali. Tylko rodzina, domowe obowiązki, książki, no i oczywiście sen. Czuję się zdecydowanie lepiej. Teraz będzie czas na zaplanowanie przyszłego roku – żeby znowu nie popełnić tego samego błędu.

Porażki

Jak co roku, nadeszła nowa edycja DevAdventCalendar. Pod względem programistycznym skupiłam się na pomocy przy tworzeniu architektury czy innych zmian oraz na review Pull Requestów. Chciałam jak najmniej kodować, bo miałam już wystarczająco dużo obowiązków (oraz nauczkę z poprzedniego roku, że nie mogę się angażować w każdy aspekt projektu). Wydawałoby się, że wszystko poszło zgodnie z planem… W takcie trwania konkursu okazało się, że mamy nieprawidłowy algorytm wyliczania wyników. Nie dopilnowałam tego – zaakceptowałam nieotestowany kod, który zawierał błędy. Kosztowało mnie to sporo – trzeba było znaleźć błędny kod, dopisać testy, kodować po nocy. A wszystko to „na wczoraj”. To jest to, czego nie cierpię i nigdy więcej nie chcę tak pracować. Mam nauczkę na przyszłość.

Kolejna sprawa to praca. Cały rok spędziłam w rewelacyjnym projekcie, na tworzeniu chatbotów. Było tam mnóstwo backendu, którego bardzo chciałam. Jednak okazało się, że fajny projekt to nie wszystko. Nie w każdym środowisku czuję się dobrze i właśnie w tym momencie mojego życia odkryłam, że nie jestem w stanie trwać gdzieś „na siłę”. Zrozumienie tego i podjęcie decyzji o zmianie projektu zajęło mi zdecydowanie za dużo czasu – czasu, w którym traciłam większość energii na udowadnianie samej sobie, że „przecież dam radę”.

Osiągnięcia

Nauka, nauka, nauka

Przede wszystkim ten rok był obfity w naukę. Poznałam na prawdę multum rzeczy związanych z DevOpsem (Azure DevOps, CAKE, Powershell) oraz Azurem (az cli, zasoby i uprawnienia, Azure Active Directory itp. itd.), a także tworzeniem botów. Tak intensywnego rozwoju (i to w godzinach pracy) nie miałam od bardzo dawna! A do tego wzięłam jeszcze udział w firmowym dwudniowym hackatonie IDEAapp, gdzie przez 2 dni zgłębiałam tajniki Androida, Kotlina i Microsoft Azure Machine Learning Studio.

Wrocławska grupa .NET – organizator

Dołączyłam do organizatorów Wrocławskiej grupy .NET. W ramach moich obowiązków opiekuję się social mediami oraz pomagam prowadzić comiesięczne spotkania. Zapraszam na meetup!

DevAdventCalendar 2019

Jak co roku, odbyła się kolejna edycja projektu opensource, który mam przyjemność prowadzić. Podsumowanie projektu jeszcze przed nami, ale już dzisiaj mogę rzucić parę haseł:

 • rekordowy budżet ponad 3 tysiące złotych
 • 20 nagród
 • prawie 2 i pół tysiąca zarejestrowanych użytkowników
 • ponad 12 tysięcy prawidłowych odpowiedzi
 • prawie 3 i pół tysiąca nieprawidłowych odpowiedzi

8 dni na konferencjach

Trochę ich było. Standardowo na początku roku Wroc# i BoilingFrogs, później BBQ4IT, a następnie listopadowy maraton: dwudniowy DevConf, dwudniowe .NET Developer Days i na zakończenie 4developers edycja Wrocław (już nie dałam rady napisać kolejnej recenzji, ale ogólnie mi się podobało ;p). W sumie daje to aż 8 dni konferencyjnych w roku! Pobiłam swój rekord 🙂

2 prelekcje

Miałam okazję poprowadzić 2 prelekcje w firmie Objectivity:

 • odnośnie CAKE czyli jak pisać skrypty do deploymentu
 • odnośnie opensource na przykładzie DevAdventCalendar

W przyszłym roku na marcowym spotkaniu grupy WrocNET poprowadzę ponownie prelekcję na temat opensource (w trochę odmienionej odsłonie, z garścią nowych doświadczeń z tegorocznej edycji konkursu).

2 podcasty

Wzięłam udział w 2 podcastach:

Wywiad

Pierwszy raz udzieliłam wywiadu, dla Woman Magazine.

Cykl o chatbotach na blogu

Jak połączyć pracę z blogiem? Okazuje, że się da. Napisałam więc serię wpisów o chatbotach pod patronatem mojego aktualnego pracodawcy. Na razie powstały 3 wpisy – ale materiału mam na wiele więcej. Zobaczymy, ile dam radę napisać.

Hacktoberfest

Ponownie wzięłam udział w Hacktoberfeście i ponownie wygrałam koszulkę i inne gadżety 🙂

Pierwsza wypłata z Nozbe

O tym, że używam Nozbe na co dzień do planowania zadań, chwaliłam się już nie raz. I wreszcie po raz pierwszy dostałam od Nich wypłatę! A to wszystko dzięki Waszym klikom w link afiliacyjny, który możecie znaleźć u góry strony, na prawym pasku. Każdy z nas zyskuje! Dziękuję ❤

Pozostałe ciekawostki z życia

Żeby już nie przedłużać, wypunktuję najważniejsze rzeczy:

 • ślub i wesele
 • podróż poślubna na Zanzibarze + safari
 • odwiedzonych ponad 17 escape roomów (łącznie już prawie 50)
 • przeprowadzka
 • wycieczka do Londynu
 • udział w drugim etapie Poland Escape (niestety w tym roku nie dostaliśmy się do finału – jeszcze ;p)
 • założenie konta IKZE, wejście na giełdę

Podsumowanie

Jak widać (chociażby po długości tego wpisu), ten rok był dla mnie bardzo intensywny. Wiem, że sporo jeszcze przede mną – ale zdecydowanie muszę usiąść i przez najbliższe dni określić swoje priorytety i poplanować zadania. Nie dam rady kontynuować wszystkich rzeczy – muszę wybrać swoją ścieżkę i z czegoś zrezygnować. Bo najważniejsze jest zdrowie – zarówno fizyczne, jak i psychiczne 🙂

Co do wpisów na bloga, nie musicie się martwić – mam aż nadto pomysłów na posty. Potrzebuję tylko czasu, żeby je zapisać 🙂

Wszystkiego dobrego w Nowym Roku!

PS – a jak u Was? Podzielcie się swoimi przemyśleniami dotyczącymi mijającego roku 🙂


Podoba Ci się to, co tworzę? Chcesz dostawać informacje o:
– wydarzeniach, które organizuję lub wspieram (np. konferencje, meetupy, webinary)
– inicjatywach, które organizuję lub wspieram (np. GeekWeekWro, DevAdventCalendar)
– moich prelekcjach, kursach i szkoleniach
– wyróżnionych artykułach z mojego bloga

0% SPAMu, 100% informacji! Krótko i na temat.

2 uwagi do wpisu “Podsumowanie roku 2019

 1. Pingback: Rok 2019 podsumowanie (w liczbach) – programmer-girl

 2. Pingback: Redukcja etatu – programmer-girl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s